Rekuperacja, to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Co to jest i jak działa ?
Rekuperacja polega na odzyskiwanie energii gazów wylotowych (odpadkowych) i spalin, w celu dalszego jej wykorzystania. Proces ten prowadzony jest w różnego typu urządzeniach (czasami zwykłych wymiennikach ciepła) zwanych rekuperatorami.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła dostarcza w budynku świeże filtrowane powietrze z zewnątrz usuwając jednocześnie zużyte powietrze które zawiera CO2. Do wymiana powietrza dochodzi we wszystkich pomieszczeniach, bez wietrzenia pomieszczenia i strat energii. Rekuperacja zapewnia komfort którego nie jest się w stanie uzyskać przy wykorzystaniu wentylacji grawitacyjnej.
Rekuperacja usuwa zużyte powietrze z pomieszczeń ponieważ zawiera ono wysoką zawartość dwutlenku węgla, jednocześnie w miejsce zużytego nawiewa świeże powietrze pobrane z zewnątrz któremu przekazuje ciepło które zostało odzyskane. Proces ten odbywa się w wymienniku ciepła rekuperatora.
Rekuperacja – Zalety z zastosowania tej technologii
Gwarantuje ona oszczędności na ogrzewaniu jak również ciągłą wymianę powietrza. Pozbywa się powietrza pełnego CO2, bakterii czy roztoczy zastępując je świeżym pozyskanym z zewnątrz powietrzem. Wentylacja mechaniczna dostarcza świeże ciepłe powietrze nawet zimą przy zamkniętych oknach. Rekuperację po prostu czuć gdyż w domu jest non stop świeżo.
- Wymienia zużyte powietrze na świeże
- Oszczędza na kosztach eksploatacji budynku
- Oczyszcza powietrze w pomieszczeniach
- Filtruje powietrze w pomieszczeniach
- Działa prawidłowo przy otwartych oknach
- Jej eksploatacja zużywa niewielką ilość energii elektrycznej
- Działa w automatycznym trybie pracy i praktycznie nie wymaga ingerencji użytkownika
- Działa niezależnie od zewnętrznych warunków atmosferycznych
- Można regulować jej intensywność
System rekuperacji tworzy wymiennik krzyżowy oraz układ kanałów wentylacyjnych, którymi rozprowadzane jest powietrze. Przepływ powietrza odbywa się w dwóch kierunkach:
- z pomieszczeń na zewnątrz (wyrzut zużytego powietrza)
- z zewnątrz do pomieszczeń (nawiew świeżego powietrza)
W wymienniku krzyżowym oba strumienie powietrza mijają się ze sobą nie mieszając się, a przekazując sobie energię. Za ruch powietrza odpowiadają wentylatory po obu stronach wymiennika ciepła. W domu z rekuperacją nie ma potrzeby stosowania kominów wentylacyjnych, aktualnie przy budowie domu pasywnego wentylacja mechaniczna jest praktycznie obowiązkiem.
Zobacz również:
Ocieplenie Poddasza Pianą
Piana amerykańska