Pompy ciepła wymuszają przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o wyższej temperaturze. Proces ten przebiega wbrew naturalnemu kierunkowi przepływu ciepła. Zachodzi dzięki dostarczonej z zewnątrz energii mechanicznej (w pompach ciepła sprężarkowych) lub energii cieplnej (w pompach absorpcyjnych).

Pompy ciepła z termodynamicznego punktu widzenia realizują obieg Lindego podobnie do chłodziarki. Podstawowym zastosowaniem pomp ciepła jest ogrzewanie pomieszczeń oraz wody użytkowej. Tego typu instalacje wykorzystują OZE (odnawialne źródła energii) dlatego należą do ekologicznych urządzeń grzewczych. W związku z tym, że coraz więcej czasu poświęca się tematowi ochrony środowiska oraz biorąc pod uwagę niestabilność cen paliw stałych te urządzenia coraz bardziej zyskują na zainteresowaniu inwestorów. Pompy są efektywne oraz ponieważ wykorzystują energię zakumulowaną w glebie, powietrzu lub wodzie przyjazne środowisku.

pompy ciepła

Pompy ciepła dzielimy na:

  • gruntowa (odbiera ciepło z ziemi)
  • powietrzna (odbiera ciepło z powietrza)
  • wodna (odbiera ciepło z wody)

Główne elementy pompy to:

  • parownik,
  • sprężarka,
  • skraplacz,
  • zawór dławiący (rozprężny)

Pompa gruntowa jest chyba najczęściej stosowana w Polsce, źródłem ciepła w tym przypadku jest grunt w związku z tym, może ona zostać wykorzystana zarówno w dostarczeniu ciepła zarówno do obiegu grzewczego jak również zbiornika ciepłej wody. Przede wszystkim jej wysoka wydajność sprawia, że może stanowić jedynie źródło ogrzewania budynku.

Pompa powietrzna  nie wymaga poniesienia wielkich kosztów, a źródłem ciepła jest powietrze z zewnątrz dlatego jest warta rozważenia. Dzieli się na typy powietrze-powietrze oraz powietrze-woda. W przypadku tego typu instalacji konieczne jest dodatkowe źródło ogrzewania, które wspomoże pracę pompy.

Pompa wodna cechuje się wysoką wydajnością energetyczną, a źródłem ciepła jest ciepła woda płynąca, tego typu instalacja może być jedynym źródłem ogrzewania natomiast koszty inwestycji są w tym przypadku wyższe. Zewnętrzne źródło zasilania pompy stanowić może przede wszystkim energia elektryczna, gaz lub olej.

Zalety pompy cieplnej:

– ekologiczne źródło energii
– wykorzystuje energię zakumulowaną w glebie, powietrzu, wodzie
– stosowane do ogrzewania domu oraz wody użytkowej
– brak emisji zanieczyszczeń do środowiska
– brak konieczności składowania paliwa
– na etapie budowy brak konieczności budowy komina
– łatwa obsługa

Zobacz również:

Fotowoltaika
Rekuperacja
Program Czyste Powietrze